مکتب رئالیسم

واقعیت (حقیقت آنچه که هست و وجود دارد)

مکتب رئالیسم

واقعیت (حقیقت آنچه که هست و وجود دارد)

مکتب رئالیسم
آخرین نظرات

آیا مغز انسان جنسیت دارد؟!

جمعه, ۲ ارديبهشت ۱۴۰۱، ۰۳:۳۸ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

 

آیا مغز زن و مرد متفاوت است؟

 

پرسش فوق این یکی از مسائل مهم در علوم تجربی هست که متأسفانه اسیر دست کلیشه های فمینیستها و جماعت بیسواد LGBTQ شده و بهمین دلیل سعی دارند حقیقت را وارونه جلوه بدهند. کار حتی به برخی بظاهر پژوهشگر هم رسیده بگونه ای که با دروغ سعی در تحریف علم زیست دارند.

 

بخش اول (بررسی دیدگاه مخالف)

 

پرده اول:

گزارش وبسایت خبری العالم (تصویر ١) منتشر شده در یازده مارس ٢٠٢١

 

در این گزارش چند نکته به چشم ما میخورد:

 

١. خانمی به نام «لیز الیوت» رو می بینیم (این نام رو حفظ کنید، در ادامه باهاش کار داریم)، که اصرار دارد بین مغز زن و مرد تفاوت های ناچیزی هست (تصویر ٢).

 

تصویر ١:

 

تصویر ٢:

 

٢. در این قسمت از گزارش (تصویر ٣) گفته میشود مغز مردان ١٠ الی ١١ درصد بزرگ تر است که البته در نتیجه وزنش هم بیشتر میباشد اما در ادامه خانم الیوت عنوان میکند این ربطی به عملکرد ندارد فقط اختلاف حجم است!! یعنی ١٠ درصد مغز مردان هیچ کارایی و تأثیری ندارد؟! این ادعا یک سند علمی هم حتی ندارد و مشخص است ناشی از جهل گوینده میباشد.

 

تصویر ٣:

 

٣. در این قسمت (تصویر ۴) گفته میشه این تحقیقات که ٣٠ ساله بوده (البته سندی دال بر تحقیقات سی ساله بصورت مداوم باشه رو من نتوانستم پیدا کنم، شاید جمع چند پروژه تحقیقی بوده است) بر مغز انسان پس از مرگ ممکن است تفاوت های ناچیزی رو در عملکرد و ساختار نشان بدهند (توجه کنید، از عدم تفاوت رسیدیم به امکان تفاوت ناچیز!!). در ادامه هم بعنوان مثال به تفاوت یک درصدی آمیگدالا در مرد و زن اشاره میکند (در مردان بزرگتر است) و میگوید باعث ایجاد تفاوتی در عملکرد نمیشود (یعنی این یک درصد هیچ کارآیی ندارد؟ آنهم در عضو بسیار حساسی مثل مغز و بخش مهمی به نام آمیگدالا؟).

 

تصویر ۴:

 

پرده دوم:
گزارش وبسایت رادیو فردا منتشر شده در آذر ٩۴ (دسامبر ٢٠١۵) (تصویر ۵).

 

تصویر ۵:

 

در این گزارش که به نقل از واشنگتن پست است نیز ادعاهای مشابه گزارش العربیة شده و این بنظر من یعنی محتوای گزارش العربیة متعلق به ٢٠٢١ نبوده (البته از تحقیق سی ساله فقط حرفی زده نشده):

 

١. در اینجا (تصویر ۶) دقیقا عقیده لگبت ها و فمینیست ها بیان میشود (به پاراگراف دوم دقت کنید)، البته در انتها به مشخص نبودن تأثیر تفاوت های تناسلی زن و مرد در زیست شناسی اشاره میکند لکن پاراگراف بالایی اش هدف این گزارش رو نشون میدهد (گامی در جهت کمک به لگبت ها) و از اونجایی که لگبت ها بشدت در غرب مورد حمایت هستند، بنظرم انتظار تحقیقی منصفانه را در این گزارش نمیشود داشت.

 

تصویر ۶:

 

٢. در این قسمت از گزارش حرفی از تحقیقات سی ساله نیست اما سخن از اسکن مغز ١۴٠٠ نفر در دانشگاه تل آویو هست و باز نام خانم لیز الیوت رو می بینیم (تصویر ٧).
در این بخش دو نکته وجود دارد:

میگوید بخشهای مغز بصورت جدا بررسی نشده و صرفا بررسی کلی بصورت اسکن بوده.


در انتهای متن به وجود مغزهایی که بطور مداوم خاصیت مردانه یا زنانه دارند اشاره میکند ولی میگوید اینطور مغزها کمیاب هستند و بالاتر هم که گفته بود عمدتاً مغز انسان بین دو جنسیت شناور است (فارغ از اینکه مشخص نمیکنه منظورش از شناور بودن چیه، اما وجود مغز جنسیتی رو تأیید کرده ولی گفته کمیابن). بعبارتی علاوه بر اینکه تأیید کرده ویژگی های زنانه و مردانه مربوط به مغز داریم حتی وجود مغزی که بصورت مداوم مردانه یا زنانه باشه رو هم تأیید کرده اما گفته اکثر مغزها شناورن ولی در اینجا مصداق بیان نکرده که این شناور بودن چطور و به چه صورت در مغز انسان ممکن است با کدام تحقیقات علمی؟!.

 

تصویر ٧:

 

٣. در قسمت انتهایی متن (تصویر ٨) نقل قولی از جافنا نوئل می بینیم که اشاره میکند این جداسازی دختر و پسر از نظر سیاسی درست نیست، لابد چون مغزها باهم فرق ندارد (ربط دادن آقای گودرز به خانم شقایق) همچنین ابهام و عدم قطعیت در همین گزارش مشهود بوده و بنابراین «از نظر علمی درست نیست» هم جفنگ محض است.

 

تصویر ٨:

 

پرده سوم:
رادیو فردا دو سال قبل از گزارش قبلی در آذر ١٣٩٢ (دسامبر ٢٠١٣) به نقل از گاردین گزارشی رو منتشر میکند (تصویر ٩) که کاملاً بر خلاف گزارش دو سال بعد است!! (مشخصاً صرف دوسال جدیدتر، نقض کننده یک تحقیقات نیست) در این گزارش عنوان میشود مغز زنان با مردان متفاوت است!.

 

تصویر ٩:

 

در این گزارش به صراحت عنوان میشود پس از بررسی اسکن مغزی حدود هزار زن و مرد پژوهشگران متوجه شدند تفاوت های فاحش میان مغز زنان و مردان تا حدی ریشه در واقعیت دارد (تصویر ١٠) و این در حالی بود که گزارش سال ٢٠١۵ میگفت پس از بررسی اسکن مغزی ١۴٠٠ نفر میان مغز اکثر زنان و مردان متوجه شدند تفاوت خاصی نیست (گفتم اکثر چون در همان گزارش سال ٢٠١۵ نیز اشاره شده بود مغز برخی زنان و مردان کاملا متفاوت عمل میکردند که بدان اشاره کردم).

 

تصویر ١٠:

 

حال، بنظرتون علت این اختلاف فاحش بین دو گزارش به فاصله دو سال چیست آنهم وقتی روش هردو هم مشابه و اسکن مغز بوده؟!. در بخش دوم نشان میدهیم که اسناد متعدد کفه ترازو رو به سمت گزارش گاردین و اثبات تفاوت مغز زن و مرد چه در ظاهر و چه در کارایی و عملکرد سنگین میکنند و گزارش اولی اعتبار علمی ندارد.

 

پرده چهارم:
یورو نیوز در سال ٢٠١١ طی گزارشی پیرامون مدارس مختلط یا تک جنسیتی گریزی به بحث تفاوت مغز زنان و مردان میزند (تصویر ١١).

 

تصویر ١١:

 

لیز الیوت را یادتون هست؟ در همین گزارش یورو نیوز با وی نیز مصاحبه میشود اما بلوف هایی رو میزند که بنظر من از یک مثلا محقق بعید است.


تصویر ١٢ رو ببینید، اشاره میکند «تمام روانشناسان» ولی ارجاع به هیچ پژوهش و یا نظر سنجی نمیدهد (لفظ تمام اغراق آمیز نیست؟) و بعد از اون میگوید درست است که دختران در روخوانی بهترند یا در مورد ریاضیات بهمین ترتیب (پسران در ریاضی بهترند) ولی اشاره میکند بررسی نشده که بفهمیم اگر فرصت مشابه باشد پسران نیز مشابه دختران میشوند یا...!! یعنی تمام مشاهدات رو عملاً از پایه بی اعتبار کرد چون به خیال خودش فرصت مشابه داده نشده آنهم نه در مثلا صحرای آفریقا بلکه در غرب اروپا!! همین قدر استدلالی سطحی و سست را در مصاحبه با یک خبرگزاری رسمی بکار میبرد.

 

تصویر ١٢:

 

همچنین در ادامه پا رو فراتر گذاشته (تصویر ١٣) و حرف عجیبی میزند و میگوید پسران به حضور دخترها بخاطر توانایی کلامی شان و دخترها به حضور پسران بخاطر توانایی فیزیکی شان نیاز دارند!!
این اگر یک سخن مضحک نیست پس چیست؟ یعنی چه که یه مثلا محقق اینطور حرفهای پرت و بی اعتبار بزند؟!.

 

تصویر ١٣:

 

به انتهای تصویر فوق دقت کنید، نو‌شته آموزش برابری جنسیتی در مهد کودک های سوئد!! این عبارت آشنا نیست؟ بله این دقیقا همون تفکرات فمینیستی هست و حال مشخص شد اصرارشان برای اینکه به دروغ عنوان کنند مغز زن و مرد هیچ فرقی ندارد چیست؟! [بسط به قول خودشان برابری جنسیتی [که کاملا در تضاد با عدالت جنسیتی هست] در سیستم آموزشی یا بطور کل حکومتی کشور].
در تصویر قبلی هم دقت کنید یورو نیوز گفته بود هیچ شواهد علمی مبنی بر تفاوت داشتن مغز زن و مرد نیست و حال پس تحقیقاتی که گاردین منتشر کرد چه بود؟ اگر بگوییم گزارش یورو نیوز دو سال قبل تر از آن تحقیقات بوده پس وقتی بر فرض تحقیقاتی انجام نشده [که وجود داشته منتهای مراتب این افراد نخواستند ببینند] به چه حقی خانم لیز الیوت در مصاحبه گفت مغز زن و مرد فرقی ندارند؟ این پیش فرضهای یک فمینیست متعصب نیست؟!.

حال از همین خانم که بنظر کاملا یه فمینیست متعصب است میشود انتظار داشت در تحقیقاتی که واشنگتن پست چند سال بعد متتشر کرد و رادیو فردا گزارشش رو سال ٢٠١۵ کار کرد، انصاف داشته باشد؟!.

 

جافنا نوئل و نقل قول بی اعتبارش در گزارش سال ٢٠١۵ رادیو فردا رو یادتون هست؟ وبسایت بالاترین عینا همون نقل قول رو در قسمت دانستنیهاش در سال ٢٠٢٢ آورده است!! (تصاویر ١۴ و ١۵) آنهم بدون اینکه اشاره کند این نقل قول متعلق به چند سال پیش است. بنظرتون از عمد بوده یا بیسوادی؟!. چرا جفنگیات فمینیستی باید اینطور تکرار بشود؟!.

 

تصاویر چهارده و پانزده:

 

تکلمه بخش اول: در انتهای تصویر شماره سیزده یورو نیوز اشاره به آموزش برابری جنسیتی در پیش دبستانی های سوئد کرده بود که استدلالشان هم عدم تفاوت مغز زن و مرد هست، اما این آموزش برابری به چه صورته؟ در تصاویر ١۶ الی ١٩ شرح این کار مزخرف فمینیستی بیان شده و در ادامه نقدش رو بیان میکنم.

 

تصاویر شانزدهم الی نوزدهم:

 

 

 


تصویر شانزده: تیتر و توضیحات ابتدایی است.

تصویر هفده: میگوید کلیشه های جنسیتی باعث مشکلات روانی و... شدند!! یعنی شما به پسرتون میگویید تو پسری و با خواهرت فرق داری (زن و مرد بودن) باعث مشکلات روانی میشود!! اون وقت لگبتی [= همجنسباز] که دنبال مثلا این کلیشه ها نیست هیچ مشکل روانی ندارد!!!. در انتهای تصویر هفدهم میگوید خطر ابتلا به HIV و خودکشی را کلیشه های جنسیتی افزایش داده است، خب بیسوادها اولا کدام رفرنس معتبر آماری-تحلیلی این را تأیید کرده است؟ ثانیا وقتی آمار ایدز و خشونت و... بین همجنسگرایان بیشتر است که یعنی مخالف این کلیشه های جنسیتی هستند دیگه این بیسوادها از چه حرف میزنند؟!.

‏تصویر هجدهم: میگوید معلم ها موظفند بچه ها رو به سمت دختر و پسر بودن در بازی ها و... نکشانند و در انتها هم از بکار بردن ضمیر خنثی hen بجای he و she حرف میزند، هر توضیح اضافه ای از طنز ماجرا کم میکند!!.

تصویر نوزده: بازنویسی داستان ها و آهنگ های کودکان بدون مباحث جنسیتی!! برداشت من این است که یعنی مثلا دیگه سفید برفی زن نیست و صرفاً یه همجنسباز بوده است که با یک همجنسباز دیگر ازدواج میکند!!.

 

در اینجا ما دقیقاً مرضی به نام فمینیست را مشاهده میکنیم.

 

 

بخش دوم (دیگر اسناد علمی جنسیت داشتن مغز انسان)


تفاوت ساختاری مغز مردان و زنان:

 

We further investigated whether brain activation was correlated with task performance and traits indicative of impulsivity and behavioral inhibition and activation, and whether there were sex differences in these correlations. We found significant sex difference during impulse control in the ACC (males>females) and the middle temporal cortex (females>males). Furthermore, males showed a positive correlation between ACC activation and ratings of excitement-seeking, which was not observed in females.

‏ترجمه:

فعال سازی مطابق با آنچه در مطالعات قبلی مشاهده شد را نشان دادند. در درجه اول نیمکره راست شبکه جلویی-آهیانه ای همانطور که قبلاً گزارش شده بود، غالباً عمدتا در نواحی دو طرفه آهیانه ای و تحتانی پیشانی مشاهده شد. شبکه های عصبی عملکردی را که زمینه ساز مهار پاسخ هستند، مورد بررسی ما تفاوت جنسی قابل توجهی را در طول کنترل ضربه در ACC (مردان> زنان) و قشر گیجگاهی میانی (زنان و مردان) پیدا کردیم. علاوه بر این، مردان همبستگی مثبتی بین فعالسازی ACC و رتبه هیجان جویی نشان دادند، که در زنان مشاهده نشد. به طور کلی، گروه ترکیبی از مردان و زنان یک الگوی ‏قرار داد و بر اساس خواسته های وظیفه، تأثیر مهاری سه مدار مجزا بر یکدیگر را یافت. بنابراین، مهار موفقیت آمیز مستلزم فعال شدن مناطق مربوط به وظیفه مغز و غیرفعال کردن مناطق نامربوط مغز است.

 

همانطور که ملاحظه میشود و قابل لمس میباشد لوب آهیانه ای وظایف مختلفی دارد از جمله حس ‏لامسه، ادراک فضایی، ادراک دیداری، بازشناسی اندازه‌ها، رنگ و اشکال از یکدیگر و احساس درد از کارکردهای این لوب است که در تعریف بیشتر این ناحیه خواهیم داشت بخش بالایی وسط نیم‌ کره مغز است که بین لوب پیشانی و لوب پس‌سری و بالای لوب گیجگاهی قرار دارد.
 

منابع:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3289751/#!po=8.65385

https://www.medicalnewstoday.com/articles/parietal-lobe

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23313011/


‏این تفاوت ها تنها به موارد فوق الذکر ختم نمیشود همینطور که ما در همان مقاله خواهیم خواند:

نتایج بدست آمده نشان می دهد تفاوت های مربوط به جنسیت به احتمال زیاد در محدوده کل مغز وجود دارد. همچنین، دقت های طبقه بندی بالایی نیز در چندین ناحیه خاص مغز از جمله پیشانی چپ، شکنج چپ پست مرکزی، چپ حلقوی سمت چپ، حلقه مداری راست لوب پیشانی، و تالاموس اکسیپیتال چپ در ماده خاکستری و ساق پا میانی مخچه نشان داده شده است، genus of corpus callosum، رادیاتای تاج قدامی راست، رادیاتای تاجی فوقانی راست و اندام قدامی چپ کپسول ‏داخلی وجود دارد در حالی که در این مورد اهمیت دارد.

 

در علم نوین با بررسی های بیشتر بر خلاف داده های قبلی که بسیاری از رسانه های فمنیستی و حتی حامیان LGBT بر آن استناد میکنند حتی مناطق بارز متفاوت مغزی در مردان و زنان در حال کشف است که اطلاعات و داده های ما رو نسبت به این ‏موارد بیش از پیش خواهد کرد به طور مثال میتوان به مقاله ای اشاره نمود که تیمی از:


‏۱) دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر، دانشگاه مرکزی جنوبی، چانگشا، چین

۲)گروه مغز و اعصاب، بیمارستان شیانگیا، دانشگاه مرکزی جنوبی، چانگشا، چین

۳) گروه فیزیوتراپی و علوم حرکتی انسان، دانشکده پزشکی فاینبرگ، دانشگاه نورث وسترن، شیکاگو، ایالت متحده، ایالات متحده

 

به طور مشترک با تجربه و تحلیل و همینطور اسکن های گروه های مختلف از مردان و زنان نتیجه آزمایش خود را بدین گونه اعلام نمودند:

 

brain region as the input to the 3D PCNN, we found all tested brain regions may have gender-related difference, though the TBSS analysis cannot detect these differences. The brain regions with high classification accuracies include the left precuneus (Broadman area, BA 31, 87.2%), the left postcentral gyrus (BA 1/2/3 trunk region, 87.2%), the left cingulate gyrus (BA 32 subgenual area, 87.2%), the right orbital gyrus of frontal lobe (BA 13, 87.1%), and the left occipital thalamus (86.9%) in the gray matter, and middle cerebellum peduncle (89.7%), genu of corpus callosum (88.4%), the right anterior corona radiata (88.3%), the right superior corona radiata (86%), and the left anterior limb of internal capsule (85.4%). The gender-related morphological difference at the corpus callosum has been previously reported, which may be associated with interhemispheric interaction.

ترجمه:

با استفاده از تصاویر FA از هر ناحیه خاص مغز به عنوان ورودی PCNN سه بعدی ، ما متوجه شدیم که ‏تمام مناطق آزمایش شده مغز ممکن است تفاوت جنسیتی داشته باشند ، اگرچه تجزیه و تحلیل TBSS نمی تواند این تفاوتها را تشخیص دهد. مناطق مغزی با دقت طبقه بندی بالا عبارتند از: precuneus چپ (ناحیه Broadman ، BA 31 ، 87.2)) ، شکنج چپ پست مرکزی (BA 1/2/3 تنه ، 87.2)) ، سیروس حلقوی چپ ‏(ناحیه زیرژنی BA 32 ، 2/87 درصد) ، دور حلقوی راست لوب پیشانی (BA 13 ، 87/1 درصد) ، و تالاموس اکسیپیتال سمت چپ (86/9 درصد) در ماده خاکستری ، و شاخک مخچه میانی (89،7 درصد) ، جنس جسم پینه ای (88/4 درصد) ، رادیاتای تاج قدامی راست (88.3 درصد) ، تاج راست راست تاج (86 درصد) و اندام قدامی چپ کپسول داخلی (85.4 درصد). تفاوت ریخت شناسی مربوط به جنسیت در جسم پینه ای قبلاً گزارش شده است ، که ممکن است با تعامل بین کره ای مرتبط باشد.

 

منبع:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2019.00185/full

 

جسم پینه ای (Corpus Callusum) چیست:

جسم پینه‌ای بخشی از مغز پستانداران است که وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را دارد. این بخش گسترده‌ترین بخش سفید مغز است که از رشته‌های عصبی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نورون ساخته شده‌است.

همینطور که مشاهده میشود تفاوت آناتومیک و فیزیولوژیک مغزی زنان و مردان بسیار گسترده می‌باشد که بخش عظیمی از رفتار تمایلات و خواسته ها و حتی سلیقه افراد را در بر میگیرد.

 

منبع:

https://qbi.uq.edu.au/brain/brain-anatomy/corpus-callosum

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318065

 

مبرهن است که تفاوت داشتن در مغز به تفاوت در روان زن و مرد نیز بسط پیدا میکند، بعنوان مثال:

روان رنجورخوانی گرایش به تجربه احساسات منفی و فرآیندهای مرتبط با آن را در پاسخ به تهدید و مجازات درک شده توصیف می کند. این موارد شامل اضطراب، افسردگی، عصبانیت، خودآگاهی و بی ثباتی عاطفی است. مشخص شده است که زنان از نظر روان رنجوری نمره بالاتری نسبت به مردان دارند که در سطح پنج بزرگتر اندازه گیری می شود، و همچنین در بیشتر جنبه های روان رنجوری که در اندازه گیری مشترک پنج بزرگ، NEO-PI-R گنجانده شده است (کاستا و همکاران، 2001). علاوه بر این، زنان درمورد اقدامات مرتبط که به طور خاص برای اندازه گیری پنج بزرگ طراحی نشده اند، مانند شاخص های اضطراب ( Feingold ، 1994 ) و عزت نفس پایین (نمره بیشتری نسبت به مردان کسب می کنند) ( Kling et al.، 1999) یکی از جنبه های روان رنجوری که در آن زنان همیشه نمرات بالاتری از مردان نشان نمی دهند، خشم یا خصومت خشمگین است.(Costa et a، 2001).


Neuroticism describes the tendency to experience negative emotion and related processes in response to perceived threat and punishment; these include anxiety, depression, anger, self-consciousness, and emotional lability. Women have been found to score higher than men on
Neuroticism as measured at the Big Five trait level, as well as on most facets of Neuroticism included in a common measure of the Big Five, the NEO-PI-R (Costa et al. 2001). Additionally, women also score higher than men on related measures not designed specifically to measure
the Big Five, such as indices of anxiety (Feingold, 1994) and low self-esteem (Kling et al., 1999). The one facet of Neuroticism in which women do not always exhibit higher scores than men is Anger, or Angry Hostility (Costa et al., 2001


منبع:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2011.00178/full

 

مطالب بخش دوم تا بدینجا به نقل از کانال تلگرامی لیبیدو است:

@libidodominandi

 

‏سروتونین نوروترنسمیتریست که مجموع کارکردهای مغزی (کارکردهای شناختی، عقلانی ، قضاوتی و...) را تنظیم مینماید کمبود آن از علل اصلی نقصانهای بسیاری در کارکردهای مختلف و متنوع مغزی و نیز سلامت روان زنان میباشد:

Differences between males and females in rates of serotonin synthesis in human brain

ABSTRACT
Rates of serotonin synthesis were measured in the human brain using positron emission tomography. The sensitivity of the method is indicated by the fact that measurements are possible even after a substantial lowering of synthesis induced by acute tryptophan depletion. Unlike serotonin levels in human brain, which vary greatly in different brain areas, rates of synthesis of the indolamine are rather uniform throughout the brain. The mean rate of synthesis in normal males was found to be 52% higher than in normal females; this marked difference may be a factor relevant to the lower incidence of major unipolar depression in males.
Low brain serotonin (5-HT) levels or function have been implicated in various types of psychopathology, including depression, suicide, aggression, anxiety, and bulimia (for reviews see refs. 1–3). Until recently, the principal methods for studying serotonin metabolism in human brain were determination of the metabolite of serotonin 5-hydroxyindole-3-acetic acid (5-HIAA) in cerebrospinal fluid (CSF) and postmortem measurements of brain serotonin and 5-HIAA. Both methods have limitations. In particular, neither provides a direct measure of serotonin synthesis in the living brain. Recently, a method for measuring serotonin synthesis in the brain of living mammals has been developed (4–5) and tested successfully in dogs (6).

ترجمه:

تفاوت بین مردان و زنان در میزان سنتز سروتونین در مغز انسان

خلاصه

میزان سنتز سروتونین در مغز انسان با استفاده از توموگرافی انتشار پوزیترون اندازه گیری شد. حساسیت روش با این واقعیت مشخص می شود که اندازه گیری ها حتی پس از کاهش قابل توجه سنتز ناشی از کاهش حاد تریپتوفان امکان پذیر است. برخلاف سطوح سروتونین در مغز انسان که در نواحی مختلف مغز بسیار متفاوت است، سرعت سنتز ایندولامین در سراسر مغز تقریباً یکنواخت است. میانگین میزان سنتز در مردان عادی 52 درصد بیشتر از زنان عادی بود. این تفاوت بارز ممکن است عاملی مرتبط با بروز کمتر افسردگی تک قطبی عمده در مردان باشد.

سطوح یا عملکرد پایین سروتونین مغز در انواع مختلفی از آسیب شناسی روانی، از جمله افسردگی، خودکشی، پرخاشگری، اضطراب، و پرخوری عصبی نقش دارند. تا همین اواخر، روش های اصلی برای مطالعه متابولیسم سروتونین در مغز انسان، تعیین متابولیت سروتونین هیدروکسی اندول استیک اسید در مایع مغزی نخاعی (CSF) و اندازه گیری های پس از مرگ سروتونین مغز و 5-HIAA بود. هر دو روش محدودیت هایی دارند. به طور خاص، هیچ یک اندازه گیری مستقیم سنتز سروتونین در مغز زنده را ارائه نمی دهد. اخیراً روشی برای اندازه گیری سنتز سروتونین در مغز پستانداران زنده ایجاد شده است و با موفقیت در سگ ها آزمایش شده است.

 

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC24674

 

نتیجه گیری:

رفرنس های متعدد علمی تفاوت آشکاری را بین مغز زن و مرد نشان داده و در نتیجه به صراحت میتوان گفت مغز جنسیت دارد.

فمینیست ها و لگبت ها [لگبت = LGBT] با دروغ و تحریف سعی در پوشاندن این حقیقت و تقلیل فکت های علمی هستند [تقلیل بدین صورت که تفاوت کلی را به تفاوت جزئی و موردی تغییر میدهند]. لکن در تأیید ادعایشان سند علمی وجود ندارد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی